WARSZTATY NAUKOWE

13 i 14 lutego w naszym przedszkolu wolontariusze z fundacji „Przyszłość w nauce” zorganizowali warsztaty chemiczne dla przedszkolaków i dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pułtusku.
Fundacja „PRZYSZŁOŚĆ W NAUCE” zajmuje się przeprowadzaniem doświadczeń chemicznych dla dzieci i młodzieży. Przy założeniu fundacji nasz prezes Tomasz Deptuła zakładał połączenie teorii z praktyką. Projekty odbywają się w przedszkolach, szkołach, GOK-ach w całej Polsce . Wolontariusze  pochodzą z różnych zakątków Polski. Fundację tworzy około 50 osób są to uczniowie ze szkół podstawowych aż po doktorantów jak również zawodowi chemicy i osoby uczące się w szkołach artystycznych, politechnikach. Wszystkich łączy pasja do chemii. Największą przyjemność sprawia im dzielenie się nią z innymi. Fundacja ma ,,siedzibę'' w Pułtusku i została założona w 2011r.
Warsztaty składały się z części pokazowej i warsztatowej.

Dzień 1

Część pokazowa
  • Rozpoczęliśmy od doświadczenia „Lokomotywa”, które zawsze wywołuje dużo emocji. Nie inaczej było tym razem.
  • Barwne płomienie uzyskaliśmy za pomocą palnika gazowego, w którym spalaliśmy sole, uzyskaliśmy np.: różowy i niebieski płomień.
  • Niebieska butelka to nazwa doświadczenia, w którym wykorzystujemy m.in. glukozę, czyli cukier prosty. To glukoza m.in. buduje sacharozę czyli cukier, którym słodzimy herbatę bądź kawę. Gdy mieszamy bezbarwny roztwór zmienia barwę na niebieską.
  • Piana - powszechnie znana jako pasta dla słonia, to nic innego jak stężona woda utleniona z płynem do mycia naczyń z katalizatorem, który przyśpiesza zajście reakcji.

Część warsztatowa
  • Tu przedszkolaki mogły same się wykazać, robiąc eksperymenty na artykułach spożywczych:
-ciecz nienewtonowska- dzieci mogły przekonać się jak działają ruchome piaski, a do tego potrzebowaliśmy mąki ziemniaczanej.
-smaki- dzieci miały za zadanie rozpoznać smaki, których spróbowały.
  • „Kolorki”- w tym doświadczeniu dzieci mogły użyć prawdziwego szkła laboratoryjnego. Z pomocą prowadzących pipetowały do próbówki. Łączyły substancje, które po zmieszaniu zmieniały zabarwienie.

Dzień 2

Część pokazowa:
  • Burza - uzyskaliśmy błysk i grzmoty w cylindrze
  • Koktajl - różnobarwne warstwy, które się nie mieszają
  • Balonik - nagły i niespodziewany huk po spaleniu go
  • Jedno doświadczenie fizyczne - Nurek Kartezjusza,
  • Otrzymaliśmy również srebro
Warsztaty
  • Kwiatki- dzieci zrobiły kwiatki z bibuły, które zmieniają kolor za pomocą ciepła, oczywiście dzieci mogły je zabrać do domu
  • Chemiczne jojo- otrzymaliśmy kolorowe krople, które opadały w oleju a po chwili się wznosiły się w górę i tak w kółko
  • Atrament- dzieci malowały obrazki przygotowanym przez nas roztworem, na początku rysunki nie były widoczne, ale wystarczyło na nie nieść kolejny rozwór i dzieła małych malarzy stały się widoczne.

Doświadczenia przeprowadzali :
  • Tomasz Deptuła- Prezes Fundacji, doktor nauk chemicznych, specjalizuje się w chemii organicznej obecnie nauczyciel biologii, chemii i fizyki.
  • Gabriela Niesłuchowska, licealistka na profilu biol - chem.- mat. w XVIII Liceum Ogólnokształcącym  im. Jana Zamoyskiego  w Warszawie.

Osoba pomagająca:
  • Piotr Wiśnik - uczeń Szkoły Podstawowej
Bardzo dziękujemy prowadzącym za ciekawe zajęcia, które uatrakcyjniły ferie w naszej placówce.